Světový den spánku připadá na severní polokouli na pátek před jarní rovnodenností. Tuto každoroční událost organizuje od roku 2008 Výbor Světového dne spánku při Světové spánkové společnosti. Ta se dříve nazývala Světová asociace spánkové medicíny (WASM). V roce 2020 tento den připadá na 13. března a nese se ve znamení 'Better Sleep, Better Life, Better Planet'. Oslavíte ho s námi?
Cílem světového dne spánku je oslavit přínosy kvalitního a zdravého odpočinku, upozornit veřejnost na břemeno problémů souvisejících se spánkem a na jejich zdravotní, vzdělávací a společenské aspekty a podpořit tak prevenci a léčbu poruch spánku.
Tímto dnem Světová spánková společnost zvyšuje povědomí o poruchách spánku, lepší pochopení a prevenci těchto poruch a usiluje o snížení dopadu problémů se spánkem na společnost. Problémy se spánkem ohrožují zdraví nebo kvalitu života až 45% světové populace.
V článku se dozvíte:
Světový den spánku 17. března 2017 se na Twitteru objevil v sekci trendujících témat. Slavný indický herec Amitabh Bachchan, kterého na Twitteru sleduje 25,5 milionů lidí, ve svém příspěvku napsal pod svým uživatelským jménem @SrBachchan, že „zítra 17. března je Světový den spánku… ať už to znamená cokoli!!“ Příspěvky ke Světovému dni spánku následně přidávaly tisíce lidí z celého světa. Velkého prostoru se tomuto dni dostalo také v jiných sociálních médiích.
Odhaduje se, že nedostatek spánku stojí USA více než 400 miliard dolarů ročně, Japonsko 138 miliard dolarů, Německo 60 miliard dolarů, Spojené království 50 miliard dolarů a Kanadu 21 miliard dolarů.
Nespavostí často platíme za špatnou spánkovou hygienu a život ve stresu. Samotná nespavost pak stojí miliardy a miliardy dolarů ročně.
Světový den spánku je pořádán každý rok v pátek před březnovou rovnodenností. První Světový den spánku připadal na 14. března 2008. Po celém světě i online se konají různé akce, např. diskuze, prezentace vzdělávacích materiálů a výstavy.
Světový den spánku bude letos 13. března 2020. Koná se pod sloganem: „Lepší spánek, lepší život, lepší planeta“ ('Better Sleep, Better Life, Better Planet').
Slogan zdůrazňuje důležité místo spánku jako pilíř zdraví, což umožňuje lepší rozhodování a kognitivní porozumění i ve velkých otázkách, jako je například naše planeta. Toto zaměření je záměrně široké, obklopuje poselství, že kvalita života může být zlepšena zdravým spánkem. Naopak, když selže spánek, zdraví klesá a snižuje kvalitu života.
Světovým den spánku byl v roce 2019 15. březen. Konal se pod sloganem „Zdravý spánek, zdravé stárnutí“.
Již třetí rok Světový den spánku podporuje Arianna Huffington, zakladatelka a CEO platformy Thrive Global.
Huffington řekla: „Spánek hraje ústřední roli ve všech aspektech našeho duševního a fyzického zdraví. Tato zásada platí v každém věku, již od narození. Trvalá důležitost spánku pro zdravý, šťastný a dlouhý život nikdy nepolevuje.“
Z nově objevujících se důkazů vyplývá souvislost mezi předčasným stárnutím buněk a špatným spánkem. Jistými studiemi bylo potvrzeno, že telomery jsou koncové části vláken DNA a chrání chromozomy; krátké úseky telomer se dávají do souvislosti s předčasným stárnutím buněk a vyplývá z nich zvýšené riziko vzniku rakoviny.
To, jak rychle budete stárnout, ovlivňuje do značné míry váš životní styl. Především zdravý životní styl a dostatek spánku vás budou chránit před předčasným stárnutím. Ne krémy proti stárnutí.
Je zajímavé, že lidé trpící obstrukční spánkovou apnoe mají kratší telomery (Huang et al. 2018), což může znamenat, že spánková apnoe představuje další faktor způsobující předčasné stárnutí buněk.
Problémy se spánkem dosahují rozměrů světové epidemie, ohrožující zdraví a kvalitu života až 45 % světové populace. Pouze lepší porozumění poruchám spánku a další výzkum této problematiky pomůže snížit dopad poruch spánku na společnost.
Kvalitní spánek závisí na těchto třech podmínkách:
Poruchy spánku mají na svědomí zásadní dopady na jednotlivce i společnost a v rámci veřejného zdravotnictví jsou velkým problémem.
Obstrukční spánková apnoe významným způsobem zasahuje do zdraví a celkové duševní pohody. Narušení přísunu kyslíku, k němuž dochází při zastavení dýchání v důsledku této nemoci, představuje nápor na srdce a může vést k velkému počtu vážných zdravotních problémů.
Přerušený spánek může mít přímo i nepřímo špatný vliv na rodinný život i vztahy, protože ovlivňuje náladu takto postižených lidí a jejich schopnost vykonávat každodenní činnosti a fungovat ve společnosti.
Cirkadiánní rytmus je cyklus lidského těla. Cirkadiánní rytmy jsou generovány přirozenými faktory uvnitř těla, ovlivňují je však i faktory okolního prostředí, jako např. sluneční svit.
Bylo prokázáno, že zachování pravidelného cirkadiánního rytmu snižuje riziko poruch spánku, duševních chorob a chronických zdravotních potíží, např. obezity a diabetu. Hluboký spánek tvoří vedle vyvážené strany a pravidelného pohybu jeden ze tří pilířů dobrého zdraví.
Lidé, kteří spí celou noc bez přerušení, vykazují nižší výskyt vysokého krevního tlaku, diabetu, obezity a jiných chronických chorob.
Nespavost postihuje 30-45 % dospělé populace. Primární nespavost pak (nespavost bez základního onemocnění) postihuje 1-10 % běžné populace a až 25 % starších lidí.
Jednou z příčin dopravních nehod je právě nedostatek spánku nebo nekvalitní spánek. Lidé trpící nespavostí mají sedmkrát vyšší pravděpodobnost stát se účastníky dopravní nehody s následkem smrti nebo vážného zranění v porovnání s lidmi, kteří spí dobře.
Studie prokázaly, že lidé trpící nespavostí postihuje více symptomů úzkosti a deprese než lidi, kteří nespavostí netrpí. Nespavost má záporný dopad na všechny oblasti takto postiženého člověka. Nespavost může mít vliv na pracovní výkon, může se změnit povaha člověka a zhoršit kvalita jeho práce. Následky neléčení této poruchy mohou zahrnovat horší pracovní perspektivy i ztrátu zaměstnání.
Obstrukční spánková apnoe je velmi častým avšak opomíjeným jevem. Wisconsinská skupinová studie „Wisconsin Sleep Cohort Study“ odhadla výskyt této choroby u 17% mužů a 9% žen ve státě Wisconsin, USA. V severní Indii se obstrukční spánková apnoe vyskytuje o 13,7% lidí.
OSA představuje nezávislý rizikový faktor pro vznik vysokého tlaku a jiných kardiovaskulárních chorob. U dětí může být spánková apnoe základní příčinou neuropsychologických poruch. Spánková apnoe u dětí typicky souvisí s adenotonsilární hypertrofií.
Chrápání je jedním z hlavních příznaků spánkové apnoe. Pokud chrápete a cítíte se věčně nevyspalí, nechte se raději vyšetřit ve spánkové laboratoři.
Neléčená spánková apnoe může spustit srdeční choroby, mozkovou mrtvici a vaskulární demenci. V případě podezření na spánkovou apnoe musí být dospělé osoby i děti vyšetřeny ve spánkovém centru, protože spánková apnoe u dospělých i dětí je léčitelná a lze ji korigovat; správná a přesná diagnóza je vždy nutná.
Spánková apnoe se ve spánkové laboratoři diagnostikuje pomocí polysomnografie. Úspěchy obecně zaznamenává léčba neinvazivním přetlakovým dýcháním (trvalé přetlakové dýchání, CPAP).
Používání ústních pomůcek může být u lehkých forem spánkové apnoe přínosné. Chirurgická léčba k odstranění nadměrné tkáně v ústní části hltanu se nabízí u osob, které netolerují neinvazivní prostředky, nebo jimž v dýchání brání anatomická překážka v ústí části hltanu v podobě redundantní tkáně nebo velkých mandlí.
Bylo prokázáno, že úspěšná korekce spánkové apnoe pomocí trvalého přetlakového dýchání snižuje krevní tlak a může zmenšit riziko infarktu myokardu a mrtvice. Úspěšná léčba spánkové apnoe běžně uspokojivě řeší nadměrnou spavost během dne.
Národní spánková nadace (NSF) vytvořila seznam 25 náhodných faktů o spánku. Sdílejte jej s každým, koho znáte. Spánek přece potřebujeme všichni.
Světový den spánku, který se koná 13. března 2020 oslavíme měřením spánku v Nábytek M-byt Pardubice (11-12.3.2020). Další termíny měření sledujte na webu Materasso.
Světový den spánku jsme slavili dne 14. - 15.3. 2019. V České republice jsme ho oslavili ve městě Ústí nad Orlicí měřením spánku v obchodě Sefír. Měřili jsme vhodnost matrace dekou X-SENSOR. Z tlakových sensorů, kterých je v dece 2 440, dostaneme přesnou "mapu" přenosu tlaku uživatele na matraci.