Spaní se psem či kočkou: ano, nebo ne?
Otázka, zda v posteli spát se psem nebo kočkou, dělí chovatele na dva tábory. Zatímco jedni by si do postele kvůli hygieně chlupáče nevzali ani omylem, druzí si nedovedou představit, že svého čtyřnohého kamaráda nechají spát mimo ložnici nebo jen v obyčejném pelíšku.
Předem je potřeba si říct, že rozhodně platí rčení „starého psa novým kouskům nenaučíš“. Případně můžete slovo „psa“ nahradit slovem „kočka“. Pamatujte, že pokud si zvířátko do postele naučíte chodit a po čase zjistíte, že vám jeho přítomnost nevyhovuje, jen těžko ho budete od spaní v pohodlné posteli odnaučovat.
Pro odnaučování můžete zkusit pozitivní motivaci pomocí klickeru nebo pamlsků, ale i tak se může stát, že se vaše zvířátko bude do ložnice dobývat ne zrovna tichým způsobem. Kočky budou mňoukat, psi štěkat a kňučet. Navíc mohou škrábat po dveřích a tím je ničit. Než si chlupáče do postele nastěhujete, zvažte, jaké argumenty hovoří pro a jaké proti spaní s domácím mazlíčkem.
Proč se o postel podělit se zvířátky?
Spaní se psy či kočkami má řadu výhod, které byste měli při rozhodování znát.
- Zklidní vás – přítomnost kočky nebo psa má uklidňující účinky na nervový systém člověka. Právě proto se psi využívají ke canisterapii a kočky k felinoterapii. Jestliže do postele večer uleháte po dni plném stresu a nervů, heboučká srst, pravidelný dech a u kočky vrnění vás rychle zbaví napětí. Jejich přítomnost ocení i lidé, kteří trpí depresemi nebo úzkostmi.
- Budete se cítit bezpečně – přestože malá plemena psů a kočky nepatří k prvotřídním ostrým hlídačům, poskytnou vám pocit bezpečí. Ostatně i malá plemena vás mohou na nebezpečí upozornit.
- Zlepšují spánek – zvířátka dokážu uvolnit svalové napětí, snížit krevní tlak a stabilizovat krevní oběh i srdeční rytmus. Pro klidný spánek jako dělané.
- Posilujete vzájemné pouto – společným spaním upevňujete vztah páníček–mazlíček a mazlíček–páníček. Jen si dejte pozor, aby příliš silné pouto nevedlo u zvířat k separační úzkosti. To znamená, že bez vás zvíře nevydrží samotné. Jakmile bude doma samo, může neustále štěkat, mňoukat, kňučet nebo ničit vybavení bytu.
- Nebude vám chladno – zejména v zimě si přítomnost psa nebo kočky budete náramně užívat. Tato zvířata mají vyšší tělesnou teplotu, a tak vás budou v posteli hřát jako kamínka.
Pamatujte, že ne všechna domácí zvířátka jsou do postele vhodná. Na spánek totiž mohou mít jiné nároky. Přestože můžete mít velice blízký vztah se svojí fretkou nebo morčetem, rozhodně byste je na noc měli zavírat do jejich příbytků.
Obrázek: S mazlíky se v posteli budete cítit bezpečněji.
Proč zvířátka do postele raději nebrat?
Spaní s mazlíčky má nejen své výhody, ale také nevýhody. Které to jsou?
- Rušení spánku – zvířata se v noci pohybují více než lidé. Navíc reagují na dění v okolí. Psi můžou štěkat, kočky mňoukat nebo prskat. To může u lidí narušovat klidný spánek. Probouzení z tvrdého REM spánku může vést k tomu, že se ráno nebudete cítit odpočinutí.
- Bakterie v posteli – zvířátka, která se pohybují venku, si domů na srsti i tlapkách nosí nejrůznější choroboplodné zárodky, ale také exkrementy jiných živočichů. Proto je potřeba měnit ložní prádlo nejméně 1krát za týden.
- Roztoči – špína, chlupy a prach jsou živnou půdou pro roztoče, kteří způsobují alergie. Právě proto by s mazlíčky neměli spát alergici. Jestliže se přítomnosti zvířete nechcete vzdát, vybírejte psi, kteří mají místo chlupů vlasy (pudl, italský vodní pes, jorkšír). Jako kočky pro alergiky se doporučují plemena cornish nebo sphynx.
- Přenášení nákaz – přestože máte psa či kočku pravidelně očkované, neznamená to, že nepřenáší nákazy. Některé mohou být pro člověka, zejména pro děti a těhotné ženy, nebezpečné. Psi mohou přenášet leptospirózu nebo toxokarózu, kočky zase toxoplasmózu. Raději svému mazlíčkovi kupte pelíšek. Hlavním kritériem při výběru pelíšku je velikost. Ani pro vás by spánek na příliš malé posteli nebyl tolik efektivní a spíše byste byli více rozlámaní než odpočatí. Dalším kritériem je tvar. Ten zvolte v návaznosti na rozměry místnosti či roložení nábytku. Obvyklé jsou otevřené obdelníkové pelíšky Existují ale i kulaté pelechy nebo pelíšky v podobě iglú, které jim poskytují soukromí.
Obrázek: Raději svému mazlíčkovi kupte pelíšek. Zdroj: vsepropejska.cz
Co se dá vyčíst z psích a kočičích poloh v posteli?
Všimli jste si, že někteří chlupáči spí pod peřinou a jiní třeba na polštáři? Výběr místa dokáže o charakteru zvířete nebo vašem vztahu s ním mnoho říct.
Co znamená, když spí kočka u hlavy a u nohou?
Kočky si nejčastěji vybírají pro spánek oblast hlavy a polštáře páníčka. Proč tomu tak je?
- Ohřívá se – kočka má průměrnou tělesnou teplotu 38,8 °C, kterou potřebuje udržovat pro fungující bazální metabolismus. Vzhledem k tomu, že člověk ztrácí nejvíce tepla právě u hlavy, kočka jej využije, aby se nemusela během spánku tolik namáhat s udržením vlastní teploty.
- Ukazuje vám lásku – vaše vlasy kočce připomínají srst, kterou může čistit. Pokud vám začne kočka olizovat hlavu, uši a obličej, ukazuje vám svoji lásku. Zároveň vám chce předat pach, díky kterému jste členem její rodiny.
- Cítí se v bezpečí – lidská pokožka na hlavě uvolňuje specifickou vůni, které kočky nedokážou odolat. Působí na ně uklidňujícím dojmem, a tak se zde cítí v bezpečí i během spánku, kdy jsou nejzranitelnější.
- Hlava je nejklidnější místo – jestliže se v noci často „vrtíte“, házíte sebou a celkově se hodně hýbete, rušíte koččin spánek. Proto se přesune k hlavě, kde jí nehrozí žádné šťouchance.
Obrázek: Polštář je plný vaší vůně.
A co znamená, když spí kočka u nohou? Kočka ví, že je v noci nejzranitelnější, a tak spí u nohou, kde má nejlepší přehled o tom, co se děje v okolí. Může tak ochránit nejen sebe, ale i vás. Místo u nohou je strategické pro rychlý útěk. Toto místo si vybírá rovněž v případě, kdy je jí velké horko a ona hledá chladnější prostor. Pokud kočka spí přímo na nohách nebo kotnících, je to proto, že je jí zde tepleji.
Nejznámější psí polohy
Věděli jste, že poloha psa v posteli je určitým komunikačním kanálem? Co vám sděluje, když spí u vašich nohou, v klubíčku nebo pod peřinou?
- V nohách – jestli pes spí v části postele, kde máte nohy, nejde úplně o to, že by vám byl věrný. Nejspíš sebou při spaní hodně házíte a on chce mít na spánek klid.
- V klubíčku – pes spící ve vaší těsné blízkosti v klubíčku vám dává najevo, že se s vámi cítí bezpečně.
- Spí mezi vámi – pokud se chce pes vměstnat mezi vás a partnera, jde o znak žárlivosti.
- Pod peřinou – pes, který spí pod peřinou, miluje vaši vůni a teplo.
- Okraj postele – na okraji postele spí psi, kteří chtějí mít kontrolu nad okolím. Chtějí vás chránit a být vám nablízku.
- Na nohou – pokud si pes lehne přímo na vaše nohy nebo mezi kolena, hledá nejklidnější místo na spaní.
Jednoznačná odpověď na otázku, zda svoje lůžko sdílet se zvířátkem, neexistuje. Proto vyhodnoťte všechna pro a proti a snažte se ve svém rozhodnutí vytrvat.