Možná jste se již setkali se zarytými příznivci tvrzení, že alkohol spánku pomáhá. Jak je to ale doopravdy? Asi správně tušíte, že tak jednoduché to nebude.
„Dám si před spaním pár skleniček vína, rychle usnu a spím jako mimino. Tak to zkus taky,“ radí kamarád nespavci, který v peřinách dlouho bojuje s ponořením do říše snů. Troufáme si tvrdit, že podobnou radu slyšel v průběhu života snad každý, kdo měl či má problémy s nespavostí.
Je pravdou, že po alkoholu pravděpodobně rychleji usnete. S kvalitou spánku už je to však mnohem horší.
A proč se nám po alkoholu dobře usíná? Alkohol klasifikujeme jako sedativum. Jeho účinky se ale odvíjí dle toho, zda jeho objem v krvi stoupá, nebo klesá. V průběhu pití se chová spíše jako stimulant. Jakmile ale člověk pít přestane a hladina alkoholu v krvi začne klesat, projeví se jako sedativum. Mnoho lidí proto udává, že se po alkoholu cítí ospalí a snáze se jim usíná.
Po pár skleničkách člověk obvykle rychle a snadno usne. Jakmile se tak stane, nepřinese už alkohol v krvi nic dobrého. Právě naopak. Navíc pokud to s alkoholem přeženete či pijete pravidelně, mohou se u vás objevit spánkové poruchy. Častá je například nespavost po alkoholu. Zaručený způsob, jak rychle usnout, se tak může proměnit v příčinu probdělých nocí.
Alkohol narušuje REM fázi spánku. Tato spánková fáze je zcela nepostradatelná především pro správnou regeneraci mysli.
A čím více budete před spaním pít alkohol, tím bude narušení REM fáze výraznější. Ke spánku v REM fázi dochází asi 90 minut po usnutí. Je to fáze spánku, kdy se lidem zdají sny, a je důležitá především pro mozek. Narušení této fáze pak následující den pravděpodobně způsobí neschopnost koncentrace a poruchy paměti.
Zatímco nedostatečný odpočinek pro vaši mysl se plně projeví až následující den, bolest těla vás může potrápit již v průběhu noci. Alkohol ve spánku otupí mozek a ochromí svaly. Přílišné uvolnění způsobí, že můžete po alkoholu chrápat, i když to třeba jinak u vás není běžné. Také se nebudete ve spánku pohybovat jako za normálního stavu, kdy se přirozeně otáčíte a hledáte tu nejpohodlnější polohu. Je jasné, že ráno se probudíte rozlámaní.
A aby toho nebylo málo, ráno se pak po větším množství alkoholu dostaví také všemi nenáviděná alkoholová kocovina. Ta je způsobena výraznou dehydratací celého organismu a nedostatkem minerálů a vitamínu v těle. Projeví se naplno až po tom, co odezní euforizující a tlumivé účinky alkoholu.
Každý z nás to nejspíš zažil. Večer byl skvělý, ráno už bohužel horší.
Vliv alkoholu na spánek a celý organismus se jistě bude lišit člověk od člověka. Výzkum z roku 2018 pak porovnával kvalitu spánku u různých typů lidí, kteří konzumovali různá množství alkoholu, a přinesl tyto závěry:
Alkohol také zvyšuje riziko spánkové apnoe o 25 %.
Důležitá je také doba, která uběhne mezi pitím alkoholu a spánkem. Přestat pít byste měli alespoň 3-4 hodiny před tím, než ulehnete ke spánku. Samozřejmě záleží na tom, kolik alkoholu vypijete. Například sklenička vína 3-4 hodiny před spánkem váš spánek pravděpodobně nenaruší vůbec.
Co však dělat, když špatně spíte? Prvním krokem by určitě měla být úprava vaší spánkové hygieny.
Pokud zásady spánkové hygieny dodržujete, ale problémy stále přetrvávají, zkuste vyhledat pomoc lékaře. Ten vás může poslat do spánkové laboratoře, kde se na vaše problémy se spánkem zaměří spánkoví specialisté.