Pro některé rodiče malých dětí je spánek velmi vzácný. Snaží se vyzkoušet všechno možné, aby se konečně vyspali. U malých miminek se s tím tak nějak počítá, že se třeba rok několikrát za noc kojí, rostou mu zuby apod. Potom maminky už ale doufají, že se to se spaním bude zlepšovat a konečně se i ony vyspí. Nekvalitní spánek ale umí potrápit i starší děti.
Pro zdravý spánek malého dítěte je důležitá spánková hygiena. Batole (i dítě, které chodí do školky a na 1. stupeň základní školy) by mělo mít nastavený pravidelný denní režim. Přes den dostatek pestrých činností, pohybové aktivity při pobytu venku na procházce nebo na hřišti, a večer pak pravidelné rituály. Důležitá je zdravá strava, přednost by měla mít zelenina a ovoce před sladkostmi. Večer by po jídle měly následovat klidové činnosti zakončené povídáním a přečtením pohádky už v posteli před usnutím.
Vhodné místo v klidné místnosti bez elektronických zařízení a dětská postel se správně vybranou matrací dostatečné velikosti mají také velmi velký vliv na kvalitu spánku. U malých dětí musí dospělí dohlížet často a pravidelně na hygienu, kontrolovat, zda mají vždy čisté a suché povlečení a vyvětranou místnost, ale také odstranit rušivou elektroniku a přístroje. Důležité je, aby byla v místnosti tma, případně jen malá lampička.
Spalo vaše dítě doteď dobře a najednou se objevily problémy? Vytvořili jste mu vhodné prostředí a pravidelný režim, neruší ho televize, světlo blikající z ulice, jí netučná zdravá jídla k večeři, ale problémy s nespavostí jsou tu pořád? Tak je možné, že vaše dítě trápí vši, které jsou aktivní zejména v noci. Nemusíte se cítit dotčení, zahanbení, rozčílení… Vši nemají s hygienou vůbec nic společného. Pokud vaše dítě chodí do kolektivu a stýká se i s dalšími dětmi, tak je to jedna z možných příčin špatného spánku a měli byste ji prověřit.
Poprvé rodiče ani nenapadne, že za problémy se spánkem mohou být vši, a když ano, mají problém vši najít a poznat. Netuší, jak vši a hnidy vypadají, a tedy nevědí, co vlastně mají hledat. Někteří se vydají dokonce k lékaři, aby se až tam dozvěděli překvapivou diagnózu. Pak si dojdou pro speciální šampón do lékárny a doma začne náročná likvidace. Většinou nestačí jedno umytí, zbavení se vší je náročná a někdy dlouhodobá procedura.
Napadení vší dětskou se odborně nazývá pedikulóza. Veš dětská je bezkřídlý hmyz, který v dospělém stádiu měří 2–4 mm, má tři páry nohou zakončených drápky, díky kterým se dobře uchycuje na kůži a vlasy hostitele. Veš dětská žije výhradně na vlasaté části hlavy a živí se krví. Přežije česání, fénování i časté mytí vlasů, to znamená, že známkou nedostatečné hygieny určitě není.
Obrázek: Vši se přenášejí v dětských kolektivech.
Veš se přenáší přímým kontaktem s nakaženou osobou, takže malé děti, když si spolu hrají nebo sedí spolu v lavici, mají hlavy u sebe a vši mohou přelézt z jednoho na druhé. Ze školky a školy se pak vši dostanou domů a přenesou se na další členy rodiny. Jakmile se veš dostane do vlasů dítěte (nebo i dospělého), začne klást vajíčka – hnidy, na vlasy těsně k pokožce hlavy. Asi po týdnu se začnou z vajíček líhnout nymfy, které sají krev, ale nerozmnožují se. Asi po týdnu až 12 dnech vyrostou v dospělého jedince.
Veš můžete zahlédnout spíš náhodou, nebo když už jsou hodně rozšířené. Pokud máte podezření, zkuste vlasy vyčesávat nad novinami. V případě, že vši budou vypadávat, nezapomeňte je vždy rozmáčknout. Vyčesávejte dostatečně dlouho, protože vši jsou hbité a před hřebenem uhýbají.
Nezapomeňte, že jenom vyčesat vši nestačí, ale je třeba také zlikvidovat hnidy. Zpočátku si je rodiče mohou splést s lupy, pak ale zjistí, že hnidy jsou pevně přilepené na vlasech a nedají se tak jednoduše odstranit. Nejčastěji se vyskytují za ušima nebo v týle. Podle toho, jak daleko od pokožky se hnidy nacházejí, se dá taky odhadnout, jak dlouho je dítě nakažené.
Obrázek: Účinné řešení i prevence. Zdroj: www.bezvsi.cz
Jedním z nejdůležitějších kroků, jak předcházet opakovanému napadení vší, je pravidelná kontrola vlasů všech členů rodiny. Doporučuje se alespoň jednou týdně prohlížet vlasy vašich dětí a dbát na prevenci v kolektivu. Pokud zjistíte, že ve škole nebo školce se vši objevily, buďte obzvlášť důslední. I když vaše dítě nemá žádné příznaky, je vhodné vlasy pravidelně vyčesávat a používat preventivní přípravky, které mohou snížit pravděpodobnost přenosu. Kromě toho se ujistěte, že dítěti vysvětlujete důležitost nesdílení hřebenů, čepic a dalších předmětů, které mohou vši přenášet. Další tipy, jak se zbavit vší, přináší i článek na webu matkymatkam.cz.
Bohužel se většinou stává, že jednou umýt vlasy šampónem proti vším není moc účinné. Kromě vší se totiž musí zničit i hnidy, a ty jsou proti šampónům odolné. To je velmi náročná práce, protože hnidy jsou na vlasech velmi pevně přichycené a jinak, než manuálně se jich nezbavíte. Zároveň je důležité často převlékat postele a prát ložní prádlo. Přehnaně uklízet a dezinfikovat domácnost ale nemusíte, pokud totiž veš z hlavy vypadne, za pár hodin umírá. I při těchto opatřeních se může stát, že se vší nedaří zbavit, nebo že se nákaza vrací. Rodiče si vyměňují ve školce různé rady.
Jednoduchým a rychlým řešením, jak se účinně zbavit vší a především hnid, je pročesání speciálním hřebínkem, tzv. Kouzleným všiváčkem. Už při prvním použití se jednoduše zbavíte vší i hnid, které se zachytí na patentovaných mikrospirálách. Bez chemie se zbavíte parazitů hned i vy dospělí, kteří si na vlasy nevidíte. Na mokré vlasy použijte jakýkoliv kondicionér nebo balzám, poctivě vyčešte a máte po problému. Kouzelný všiváček vám vydrží roky, ušetří vám spoustu peněz za šampóny a budete ho mít vždy připravený k použití. Pokud Kouzelný všiváček občas použijete i preventivně, máte zcela po starostech.