Asi nikoho nepřekvapí, že bolesti zad patří k nejrozšířenějším zdravotním problémům vůbec. Na vině je zejména sedavý způsob života a špatné držení těla, ale také nevhodné lůžko. Léky na bolest zad pouze potlačují příznaky, neřeší však příčinu. Účinnou prevencí je tak změna životního stylu a pořízení postele a matrace, která bude přesně odpovídat vašim potřebám.
Nevhodná postel, matrace a polštář se významně podepisují na vašem zdraví. Způsobují nejen bolesti zad, krční páteře a kloubů, ale také nekvalitní spánek, který vede k celkovému zhoršení fyzických i psychických zdravotních potíží.
Během spánku musí matrace poskytovat vaší páteři dostatečnou oporu, aby zachovala její přirozené prohnutí. Pouze tak se může svalstvo v noci uvolnit a regenerovat. Pokud vaše tělo na lůžku tuto oporu nemá, dochází k přetížení svalů a blokádám. Zároveň ale matrace nesmí vytvářet protitlak na velké klouby, který také může vést k bolestem.
Výběr postele a matrace musí vycházet z vašich individuálních tělesných dispozic, věku, zdravotních problémů i preferované spánkové polohy. Na co všechno se při výběru zaměřit?
Matrace má největší podíl na tom, jak kvalitně se vyspíte. Musí poskytovat pohodlí, ale také dostatečnou oporu. Mezi základní parametry výběru patří tvrdost a výrobní materiál matrace.
Tvrdost matrace vybírejte podle své váhy, ale také podle věku a spánkové polohy. Obecně mladším lidem vyhovují spíše tvrdší matrace (T3-T4), zdravotní matrace pro seniory jsou zase měkčí (T1-T2). Většina lidí se kvalitně vyspí na středně měkké matraci (T2). Oblíbenou volbou jsou zónové matrace, které mají po celé délce několik anatomických zón s různou tuhostí. Každá část matrace tak odpovídá zatížení konkrétní části těla.
Ani příliš měkká, ani příliš tuhá matrace není pro zdravý spánek vhodná. Pokud se do matrace zaboříte příliš, bude vaše páteř nadměrně prohnutá. Pokud naopak vůbec nebo nedostatečně, nezachová si páteř přirozené prohnutí. Vždy proto zohledněte svoji váhu a matraci na bolavá záda osobně vyzkoušejte.
Výrobní materiál ovlivňuje pružnost a prodyšnost lůžka. Pokud se například hodně potíte nebo máte nadváhu, zvolte taštičkové matrace. Skvělou bodovou elasticitu má také studená pěna. Líná pěna se zase vytvaruje přesně podle křivek vašeho těla, takže vám poskytne dokonalé uvolnění a pohodlí.
Pokud hledáte matraci proti bolestem zad, zřejmě jste již na tyto termíny narazili. Víte ale, co přesně označují?
Investice do kvalitní matrace se vám rozhodně vyplatí
Pokud vás trápí bolest krční páteře, s velkou pravděpodobností je na vině nevhodný polštář. Polštář by, podobně jako matrace, měl udržovat krční páteř v přirozené poloze. Jakékoli vychýlení, tedy záklon, předklon či úklon hlavy během spánku může vést k blokádám a chronickým bolestem.
Jak tedy vybrat ideální zdravotní polštář na krční páteř? Tzv. anatomické polštáře jsou tvarované tak, aby poskytly oporu krční páteři i hlavě. Tyto polštáře dokonale vyplní prostor mezi šíjí, hlavou a matrací, takže budete moct krční páteř, ramenní i šíjové svalstvo zcela uvolnit.
Anatomické polštáře se obvykle vyrábí z latexu, PUR pěny nebo líné pěny. Výhodou polštářů z paměťové pěny je, že se vám tvarově přizpůsobí v jakékoli spánkové poloze.
Rošt se přímo podílí na kvalitě spánku a zásadně ovlivňuje vlastnosti lůžka. Existují rošty pružné (lamelové) i pevné (laťové). Pevné rošty jsou vhodné pouze pro pružinové a taštičkové matrace, které jsou dostatečně pružné. Lamelové rošty pomůžou pěnovým matracím dodat potřebnou pružnost.
Speciální kategorií jsou pak polohovatelné rošty, které najdou využití zejména v postelích pro seniory a lidi s omezenou pohyblivostí. Stále častěji si je ale pořizují i mladší lidé, kteří potřebují podpořit krevní oběh, trápí je křečové žíly nebo unavené nohy. Rošty lze polohovat buď ručně, nebo elektricky. Elektrické ovládání ocení zejména ležící pacienti, kteří si tak mohou postel polohovat svépomocí. Ovšem pozor, na zdravotní polohovací postele nelze pokládat pružinové matrace.
Na kvalitě spánku se podepisuje nejen lůžko, ale i poloha na spaní. Víte, jak správně spát? Pokud vás trápí bolesti zad, zablokovaná krční páteř či kyfóza, rozhodně se vyhněte spaní na břiše. Tato poloha je nejméně vhodná, jelikož je v ní páteř nepřirozeně zakřivená. V této poloze nejvíce trpí krční páteř, jelikož je hlava otočená na stranu, na druhou stranu může ale ulevit při bolesti v kříži.
Vhodná je poloha na boku, která uleví bolavé páteři, ale vytváří protitlak na velké klouby – nedoporučuje se proto lidem trpícím bolestmi kyčlí a ramen. Při spaní na boku je vhodné pravidelně střídat strany a mezi nohy umístit polštář, který pomůže ulevit kyčlím a bederní páteři. Za nejvhodnější se považuje spaní na zádech s podloženými koleny, kdy se nejlépe uvolní veškeré svalstvo těla.
Spaní na břiše se nedoporučuje