Kvalitní a zdravé prostředí ložnice je pro osoby s respiračním onemocněním naprosto zásadní. Lidé, kteří mají alergii, především na prach, by měli spát v maximálně čistém prostředí a obklopovat se materiály, které nezpůsobují problémy s dýcháním, suché oči nebo ekzémy na pokožce. V ložnici by proto neměla chybět postel, matrace, přikrývka a polštář vhodný pro alergiky.
Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na podněty, se kterými se v životě běžně setkáváme. Je důsledkem porušené tolerance imunitního systému na neškodné cizorodé látky z okolního prostředí. Imunitní systém tedy přehnaně reaguje na podněty, které pro něj nejsou nijak nebezpečné. Nejčastěji se jedná o:
Alergie se nejčastěji projevuje kýcháním, svěděním a ucpáním nosu, svěděním a zarudnutím očí, dušností nebo svěděním pokožky.
Pokud nespíte kvalitně a ráno se budíte neodpočinutí se zarudlýma očima nebo třeba s ucpanými dýchacími cestami, může být na vině alergie. V ložnici alergiky nejvíce dráždí:
V ložnici alergika musíte pravidelně utírat prach, vysávat a vytírat. Povlečení měňte a perte alespoň 1krát za týden.
Obrázek: Mazlíčci v posteli jsou nositeli alergenů.
Mezi nejžhavější ložnicové trendy poslední doby patří manželské postele z masivu a postele s čalouněným čelem. Po kterém z rámů by měl sáhnout alergik?
Masiv je přírodní materiál a je přirozeně hypoalergenní. Právě z tohoto důvodu se alergikům doporučuje. Z masivní postele je však nutné pravidelně otírat prach. Nedoporučuje se sahat po vyřezávaných a zdobených postelích, ve kterých by se prach snadno usazoval.
U masivní postele je ovšem nutné počítat s tím, že čas od času si dřevo žádá speciální výživu ve formě oleje nebo vosku. Jejich aplikace zabere poměrně dost času. Kromě toho má dřevo vysoké nároky na klimatické podmínky v místnosti. V ložnici musí být optimální vlhkost. Příliš nízká vlhkost dřevo vysušuje a to ztrácí na objemu. Kvůli vysoké vlhkosti může začít dřevo „bobtnat“. Kvůli nepřiměřené vlhkosti vzduchu může dřevěná postel vrzat.
Nezapomeňte také na pohodlí. Přestože se dřevěné postele dodávají s čelem, opření o něj není zrovna nejpohodlnější. Protože je dřevo tvrdým materiálem, neobejde se bez několika polštářů, kterými si budete podpírat záda při čtení nebo povídání v posteli. A jak víte, právě v ložním prádle se drží prachoví roztoči.
Díky moderním technologiím a postupům při výrobě čalouněných postelí si je mohou dovolit i alergici. Rám postele obvykle tvoří masivní dřevo, které je přirozeně antialergické. Rám si pak můžete nechat očalounit netextilní látkou nebo koženkou, ve kterých se nedrží roztoči. Při úklidu si stejně jako u dřevěné postele vystačíte pouze s utřením prachu. Navíc odpadne nutnost speciálních výživ materiálu.
Výhodou čalouněných postelí je nepřeberná nabídka designů, barev a zpracování čel, která jsou dominantou čalouněných postelí. Na výběr máte ze stovek barev a různých materiálů. Jednoduše tak postel přizpůsobíte designu a zařízení ložnice.
Přidanou hodnotou je opojné pohodlí, které tyto postele nabízí. Celý rám postele je „obalený“ měkkou pěnou, která se následně čalouní vybranou látkou. Pokud se o postel uhodíte, nemusíte se obávat žádných nepříjemných zranění. Díky měkkému čalouněnému čelu si nemusíte pod záda vkládat několik polštářků, abyste si užili pohodlí při čtení, povídání nebo sledování filmu. Stačí se jen opřít.
Při výběru postele nezapomeňte zohlednit její rozměry. Přizpůsobte je velikosti místnosti. Do standardně velkého prostoru postavte čalouněnou postel s rozměry 180 × 200 cm. Menší ložnice si budou rozumět s menšími čalouněnými postelemi o velikosti 160 × 200 cm nebo 140 × 200 cm.
Ložná plocha postele pro alergika by se měla nacházet ve výšce 40–50 cm od země, a to zejména z hygienických důvodů. Blízko u země se totiž drží prach. Kromě toho se do vyšších postelí snadno uléhá a pohodlně se z nich vstává.
Do ložnice alergiků se nedoporučují postele s úložným prostorem. V úložném prostoru se drží prach a může kvůli němu docházet i k nedostatečnému přísunu čerstvého vzduchu do matrace. Pokud matrace správně nedýchá, začnou se v ní tvořit plísně. Pokud se pro úložný prostor rozhodnete, dbejte na to, aby nebyl přeplněný věcmi a nezabraňoval cirkulaci vzduchu. Zvolte postel na vyšších nožkách, díky kterým pod ní bez problémů vysajete a vytřete.
Obrázek: Pod postelí na vyšších nožkách se snadno uklízí.
Při výběru matrace se zaměřujte na ty, které jsou určeny speciálně pro alergiky. Pokud trpíte nejen alergií na roztoče, ale například i na plísně nebo jiné alergeny, které způsobují problémy s dýcháním, sáhněte po matracích s úpravou, která alergickým projevům zabraňuje. Pro jejich výrobu se používají vysoce hygienické materiály, ve kterých se nedrží roztoči způsobující alergické reakce.
Matrace pro alergiky se nejčastěji vyrábí z přírodních materiálů, mezi které patří například latex. Vzhledem k tomu, že má ale latex horší prodyšnost, není vhodný pro osoby, které se nadměrně potí. Kromě latexu můžete sáhnout také po koňských žíních nebo kokosových vláknech. Kromě přírodních materiálů můžete zvolit i syntetické pěny, které zabraňují množení bakterií. Oblíbené jsou například matrace ze studené pěny. Zvolit můžete i ty, které mají antibakteriální úpravu. Jde například o:
Kromě toho můžete matraci opatřit potahem či chráničem s antibakteriální úpravou a možností praní alespoň na 60 °C. Jde o teplotu, která ničí bakterie.
Rovněž je důležité, aby matrace dostatečně dýchala. Proto ji pravidelně větrejte, a pokud to provedení matrace umožňuje, otáčejte ji ze strany na stranu. Jakmile vstanete, postel nezastýlejte, ale nechte ji alespoň hodinu větrat. Matraci mějte položenou na lamelovém nebo laťkovém roštu, které umožňují správnou cirkulaci vzduchu.
Nejen správným výběrem matrace můžete eliminovat alergické reakce. Důležitý je také výběr přikrývek, polštářů a povlečení.
Mezi nejoblíbenější přikrývky pro alergiky patří ty, které jsou vyplněny dutým vláknem. Duté vlákno je syntetický materiál, ve kterém se nedrží bakterie ani roztoči. Navíc je možné ho prát na vysokou teplotu i doma, takže jej můžete neustále udržovat v čistotě. Pro alergiky se nehodí peřiny vyplněné peřím, které mohou dráždit dýchací cesty. K dostání jsou také přikrývky, které obsahují například aloe vera, jež pozitivně působí na pokožku.
Obrázek: Peří do ložnice alergiků nepatří.
Stejně jako u přikrývek, také u polštářů se doporučuje výplň dutým vláknem, případně jiným syntetickým materiálem. Sáhnout můžete také po polštářích z paměťových pěn. Opět se vyhněte výplni přírodního původu, ve které se mohou držet alergeny.
K nerušenému a zdravému spánku vám dopomůže i pečlivě vybrané povlečení. Alergici by měli povlékat do přírodních materiálů. Mezi nejoblíbenější patří bavlna, kterou můžete prát i na vyšší teploty. V závěsu za bavlnou stojí bambus, který je přirozeně antibakteriální. Nechybí ani syntetické mikrovlákno, ve kterém se nedrží roztoči.
Nenechte si kazit spánek ucpaným nosem a neustálým svěděním. Pokud budete v ložnici udržovat čistotu a spát v antialergických materiálech, alergie si na vás nepřijde.