Kvalitní spánek má vliv nejen na náladu vašeho dítka, ale podílí se také na jeho vývoji a rozvoji motorických schopností. Takový spánek si žádá potřebné „vybavení“. Postarejte se o to, aby vaše děti spaly na odpovídající matraci. Důležitý je také výběr vhodné postele. Co všechno můžete pro klidný spánek svých dětí udělat?
Věděli jste, že spánek hraje důležitou roli ve vývoji dítka? Kvalita spánku ovlivňuje:
Kromě toho je spánek zejména v raném věku důležitý pro růst dítěte a rozvoj jeho motorických schopností. Správný vývoj dítěte pak úzce souvisí i s vývojem řeči.
Aby se vaše dítko dobře vyspalo, měli byste v jeho pokojíčku vytvořit správnou atmosféru. Co zahrnuje?
Večerní rituály pomáhají v tom, že si děti zvyknou na určitý denní rytmus. Díky tomu mají povědomí o tom, co se chystá a na co se mají připravit. Například u malých dětí bývá pravidelným večerním rituálem koupání. Poté následuje večeře v podobě mateřského mléka, kaší a u větších dětí večeře z potravin, které dětem pomohou snadno usnout. Děti by večer rozhodně neměly jíst cukry a špatné tuky, které negativně ovlivňují produkci spánkového hormonu.
Do večerního rituálu můžete zahrnout také aromaterapii. Přestože náš mozek vůně vnímá spíše podvědomě, dokážou ovlivnit naše emoce a náladu. Děti jsou na vůně mnohem citlivější než dospělí, a tak můžete dětem před spaním dopřát ošetření vhodnou dětskou kosmetikou, do které jsou přidané vonné esence s uklidňujícím účinkem. Mezi oblíbené vůně patří:
Obrázek: Oblíbeným večerním rituálem je koupání.
Kvalitu spánku do velké míry ovlivňuje typ matrace a roštu. Při výběru matrace do dětské postele a postýlky se řiďte věkem svého potomka. Obecně se do postelí doporučují tvrdší dětské matrace s jednou tuhostí.
Matrace se zónami patří do postelí pro dospělé. Dětem, které ještě nemají zcela vyvinutý opěrný aparát, zónové matrace neposkytují potřebnou oporu. Pamatujte, že do dětské postele nepatří ani matrace z paměťové pěny, protože nesplňuje požadavky na rychlý růst dětí.
Dětskou matraci si můžete nechat vyrobit i na míru. Výroba matrací na míru je ideální v případě, že má miminko nebo starší dítko atypickou postel. Může být například širší, užší, delší nebo kratší v porovnání se sériově vyráběnými postelemi.
Nejlepší matrace do dětské postýlky by měla splňovat tyto náležitosti:
Při výběru si ověřte, že matrace svým rozměrem odpovídá rozměrům postýlky. Matrace musí zcela vyplňovat dno postýlky. Mezi špruslemi a matrací nesmí být volný prostor. Miminko by si do něj mohlo zaklínit ručku nebo nožku.
Doporučené materiály matrace vhodné pro novorozené děti:
Obrázek: Matrace do dětské postýlky.
Jakmile děti odrostou z postýlky, přesouvají se do batolecí nebo rovnou dospělácké postele. Jakou matraci jim pořídit?
Ideální jsou matrace z latexu, kokosových vláken, koňských žíní nebo z jiných přírodních materiálů. Matrace musí být prodyšné a tuhé. Doporučují se matrace střední tuhosti. U menších dětí matraci opatřete chráničem. Zvýšíte tak hygienu lůžka a prodloužíte životnost matrace. Kdy ještě se vyplatí pořízení matracového chrániče? Čtěte zde.
Pro teenagery jsou nejvhodnější prodyšné a elastické matrace, které poskytují potřebnou oporu pro vývoj páteře. Pro dospívající jsou vhodné pěnové matrace, matrace z latexu nebo výrobky s pružinovým jádrem.
Při jejich výběru postupujte stejně, jako když vybíráte matraci pro dospělého. Matrace pro děti od 18 let již mohou mít ortopedické zóny. Při výběru zohledněte hmotnost a výšku spáče, ale také jeho případné zdravotní potíže a nároky na kvalitní spánek.
Postup výběru dětské postele se odvíjí od toho, zda ji vybíráte pro miminko, nebo odrostlejší dítě.
Postýlky pro miminka jsou k dostání nejčastěji v rozměru 120 × 60 cm nebo 140 × 70 cm. Pokud ale potřebujete postýlku do atypicky řešeného pokojíku, do kterého se standardizovaná postýlka nevejde, nechte si ji vyrobit na míru.
Rošt postýlky bývá výškově nastavitelný, takže výšku dna snadno přizpůsobíte věku dítěte. U novorozenců je obvykle rošt nastavený na nejvyšší výšku, takže maminka při ohýbání do postýlky šetří záda. Jakmile se dítko začne přetáčet a stavět, rošt dáte do spodní polohy, aby miminko nevypadlo.
Ideálně by všechny strany postýlky měly tvořit zábrany se špruslemi. Zajišťují potřebnou cirkulaci vzduchu. Oblíbená jsou ale také provedení s plnými čely za hlavou a v nohách. Bočnice pak tvoří šprusle.
Bezpečná vzdálenost mezi špruslemi by měla být zhruba 6 až 8 cm. Díky tomu nehrozí, že by dětem v mezeře uvízla například hlavička. Do budoucna je dobré, aby se 3 až 4 boční šprusle daly vyjmout. Dítko tak bude moci samo vylézat z postýlky.
Jakmile miminko odroste z postýlky, začne spát v posteli. Obvykle se tak děje mezi 2. a 3. rokem, ale není to pravidlo. Některé děti si na přechod do velké postele klidně ještě rok počkají.
Máte na výběr, zda dáte přednost kratší batolecí posteli s rozměry cca 160 × 70 cm, nebo rovnou sáhnete po klasickém velkém jednolůžku 200 × 90 cm. Batolecí postele jsou v porovnání s klasickými postelemi nižší. Batolecí mají výšku 25 cm, dospělácké zhruba 45 cm.
Pro mladší děti jsou nejlepší volbou masivní postele, které se snadno udržují. Nesmí mít ostré rohy a žádné šrouby, o které by se dítko mohlo poranit. Starším dětem můžete pořídit parádní celočalouněnou postel, která má příjemný měkký rám.
Obrázek: Celočalouněná palanda pro děti.
Jestliže bojujete s prostorem, postavte do dětského pokojíčku palandu čili dvoupatrovou postel. Ušetříte jí spoustu místa. Každé dítko bude mít vlastní lůžko s klasickou velikostí 200 × 90 cm. Horní postel musí mít zábranu proti pádu.
Stojíte před otázkou, zda dětský polštářek patří do postýlky? Podle odborníků rozhodně ne. Místo polštářku dejte novorozenci pod hlavu například plenku. Malé miminko by si totiž polštář mohlo přetáhnout přes hlavičku a udusit se. Kromě toho polštář brání správnému vývoji dětské páteře. Stejně je to s peřinou pro děti. Ta patří až do postele odrostlejších dětí. Novorozenci by měli spát v zavinovačce nebo fusaku, do kterého se nemohou zamotat.
Polštář patří až do postýlek dětí starších 2 let. Jak by měl takový dětský polštářek vypadat? Je menší. Jeho rozměry jsou 40 × 60 cm. Navíc je nižší, případně umožňuje regulovat množství výplně. Polštář má sloužit pouze jako podpora hlavy a krku, a proto musí končit v oblasti kolem ramen. Pokud byste dali do dětské postele klasický velký polštář, ohrožujete tím správný vývoj dětské páteře.
Po jakých výplních sáhnout? Po takových, které jsou vhodné pro děti a snadno se udržují.
Podpořte zdravý spánek svých dětí. Pořiďte jim kvalitní postel s vhodnou matrací.