Klimakterium, kterému se lidově říká přechod, je období, jež nastane v životě každé ženy. Jeho průběh je ovšem individuální. Ne všechny ženy musejí mít stejné příznaky. Jedním z nich je nespavost. Zjistěte, proč k ní dochází a jak nad ní zvítězit.
Klimakterium je doba, kdy ženě skončí plodné období. Nelze přesně říci, kdy nastane, jelikož jde o individuální záležitost. Obvykle se uvádí věk okolo 45–50 let. V tomto čase se v ženském těle začnou dít změny, které souvisí s útlumem činnosti pohlavních orgánů.
Dochází k oslabení tvorby hormonů, které produkují pohlavní orgány. Jedná se o:
Tyto hormony mají na starosti činnost a funkci mozku, srdce, kostí, endokrinních žláz a metabolismus. Kromě toho se v této životní etapě zastavuje menstruační cyklus a žena již nemůže otěhotnět.
Menopauza je pouze určitá část klimakteria, které přichází postupně. Nejde o náhlou změnu, která se odehraje najednou. Klimakterium má 4 základní fáze:
Jde o první etapu klimakteria, která trvá nejdéle. Žádné příznaky přechodu žena nepociťuje. Jediné, s čím se musí vyrovnat, je menstruace a předmenstruační syndrom.
Nastává zhruba 5 let před menopauzou, kdy ženy začnou pozorovat určité změny, které se s menopauzou pojí. To, zda se tato fáze blíží, se dá zjistit vyšetřením krve. V tomto období se začnou vyskytovat poměrně nepříjemné příznaky menopauzy:
Z lékařského hlediska se jedná o poslední přirozené menstruační krvácení. Obecně ji můžete chápat jako dobu, kdy žena za posledních 12 měsíců nekrvácela.
Jde o období, které nastává po menopauze. Obvykle trvá od doby, kdy se nedostavila menstruace až do konce života. V tomto čase nejsou pocení a návaly horka tak intenzivní a časté, ale je potřeba sledovat stav kostí. Jejich zeslábnutí se označuje jako osteoporóza. V této době žena trpí nedostatkem estrogenu a suchostí pochvy.
Obrázek: Každá fáze klimakteria má svá specifika.
Během klimakteria, kdy vaječníky neprodukují pohlavní hormony, dochází u žen k nepříjemným tělesným i duševním příznakům. Jedním z nich je porucha spánku, kterou následuje denní únava.
Pohlavní hormon progesteron má zklidňující účinky. Vzhledem k tomu, že se jeho produkce v přechodu snižuje, nespí ženy klidným spánkem. Stejně jako u progesteronu dochází také ke snížení hladiny estrogenu, který má na starosti chemické procesy v mozku. Jedním z procesů je regulace melatoninu neboli „hormonu spánku“, jenž se stará o pravidelný spánkový biorytmus. Spánek narušuje i zmíněné pocení během menopauzy nebo emoční vypjetí.
Problémy se spánkem se následně přelévají i do „obyčejného“ života. Ženy například nemají chuť na sex, protože jsou unavené, ale také mohou trpět úzkostmi. Pokud se člověk, nejen žena, dobře nevyspí a neodpočine si, je následující den unavený a bez nálady.
U spánku přitom nejde ani tak o kvantitu, ale o kvalitu. Nejde o to, kolik hodin spíte, ale jak kvalitně se vyspíte. Kvalitní spánek se pozitivně odráží například na zvýšené sexuální aktivitě nebo obecně na větší chuti na sex.
Obrázek: Nedostatek spánku ovlivňuje fyzické i psychické zdraví.
Na zmírnění projevů, které souvisí s přechodem, můžete používat léky, které vám předepíše gynekolog. Existuje ovšem i několik osvědčených rad, kvůli kterým do svého těla “chemii” cpát nemusíte.
Klimakterium čeká v životě každou ženu a je zbytečné se jej předem obávat. Existují spolehlivé metody, jak touto životní etapou projít s lehkostí.