Pokud dodržujte zásadu pravidelné výměny matrace po 7 letech, naspíte na ní při průměrné délce spánku 7 hodin denně asi 17 885 hodin. A za tu dobu se do matrace vsáknou nejrůznější nečistoty zahrnující tělní tekutiny, ale také zápach, prach a roztoče. Jak na správné čištění matrací se dozvíte v našem článku.
Abyste si práci s údržbou matrace co nejvíce ulehčili, je dobré sáhnout po matraci s potahem, a navíc ji opatřit chráničem matrace.
Než se pustíte do samotného čištění, sundejte z matrace vše, co je na ní položené. Prostěradla i povlečení, stejně jako potahy z dekoračních polštářků vyperte na nejvyšší možný stupeň, který uvádí výrobce. Platí, že již při praní na 60 °C dojde ke zničení nežádoucích bakterií a alergenů. Vždy však dodržujte pokyny, které pro čištění či praní uvádí výrobce.
Vysávání matrace byste měli do svého úklidového seznamu zařadit každých 14 dní. Budete potřebovat hubici pro vysávání tkanin. Poznáte ji podle štětin, které jsou podobné kartáči. S pečlivým vysáváním začněte na jednom konci a postupně se „provysávejte“ až ke konci druhému.
Dobrou pozornost věnujte nejrůznějším záhybům a prošívání, kde se prach drží ve velkém množství. Po vysátí ložné plochy vysajte i boční strany. Matraci zespod vysávejte až po kompletním dokončení čištění horní plochy, jelikož stejný postup údržby budete provádět i na spodní straně.
I když se ráno nebudíte propocení, přes noc vaše tělo vypotí až 1,5 litru potu, který se vsákne do matrace a lůžkovin. Zápach z potu nemusíte cítit hned, ale připravte se na to, že se dříve nebo později dostaví. A pokud bude až moc pozdě, nemusí se vám jej podařit zbavit.
Jak matraci zbavit zápachu potu?
Dobrá rada: Abyste matraci osvěžili, nakapte do sody několik kapek esenciálního oleje. Zejména do ložnice se hodí eukalyptus, levandule, santalové dřevo nebo neroli.
Jedlá soda působí jako lapač vlhkosti, ale zároveň pohlcuje i pachy a maz. Druhým vysáváním tedy z matrace odstraníte sodu společně se vším, co do sebe za dobu působení natáhla.
Obrázek: Matraci vysávejte pravidelně každých 14 dní.
Jakmile ošetříte ložnou plochu od prachu a pachů, vrhněte se na čištění skvrn. Nejčastější je dumání nad tím, jak vyčistit matraci od moči, krve a jak odstranit zápach moči z matrace. U jakékoliv skvrny platí: „Čím dříve, tím lépe.“ Při odstraňování takto odolných znečištění si nevystačíte jen s jedlou sodou. Je potřeba sáhnout také po peroxidu vodíku (3%), soli a přípravku na mytí nádobí. Peroxid (zastarale kysličník) má široké využití při úklidu. Při jeho používání použijte jednorázové rukavice.
Skvrny od moči se čistí velmi těžce a to nejen v případě, kdy jsou již zaschlé. Jak na to?
Základem je vždy studená voda. Čerstvou krvavou skvrnu stačí namočit do studené (dokonce i ledové) vody a jemně jí přetřít. Voda nesmí být teplá, aby se krev nesrazila a nepronikla hloub do vláken.
Detailní postup, jak se zbavit krvavých skvrn, najdete v tomto článku.
Plíseň na matraci může vzniknout, pokud žijete ve velkém domě, dům jste zateplili a vyměnili okna nebo prádlo sušíte v místnosti s matrací na sušáku. Proti vzniku plísní můžete bojovat pravidelným větráním, ale také volbou správného roštu či matrace, která dobře dýchá.
Pokud zjistíte, že se plíseň na matraci vytvořila, vyperte její potah na nejvyšší stupeň, který doporučuje výrobce, a skvrnu ošetřete dezinfekčním prostředkem.
Přemýšlíte nad tím, jak vyčistit molitanovou matraci? Každý typ matrace vyžaduje jiný přístup. Například u pěnových musíte být obzvláště opatrní. Nejsnadnější se však čistí zmiňovaná matrace molitanová, jelikož tu můžete vyprat v ruce s použitím běžných domácích prostředků a nechat usušit při pokojové teplotě.
Péči matraci věnujte pravidelně. Nejméně jednou za 14 dní ji vysajte a alespoň 2x do roka proveďte velkou údržbu. Každý měsíc se doporučuje matraci přetáčet, aby se rovnoměrně opotřebovávala a dobře dýchala.
Podívejte se ještě na jednotlivé typy matrací a konkrétní způsob čištění. Nijak zvlášť se neliší. Vždy doporučujeme řídit se pokyny výrobce, používat přírodní či co nejšetrnější čistící prostředek (např. mýdlový prášek na praní nebo jedlou sodu) a každou matraci nechat vždy pořádně vyschnout na vzduchu. Pokud si nevíte rady, obraťte se o radu na výrobce matrace nebo kontaktujte profesionální úklidovou službu.
Pokud se nečistoty dostanou do molitanu, vyzkoušejte vysavač na mokré čištění.
Menší dětské matrace můžete vyprat v šetrném pracím prostředku. Vždy ale počítejte, že schnutí bude trvat velmi dlouho.
Sejměte kryt. Pokud má vaše matrace potah, sundejte jej. Přidejte do vody přírodní prací prášek. Směs míchejte rukou, dokud se nevytvoří bubliny.
Namočte obyčejný bílý bavlněný hadřík do mýdlové vody. Jemně jej vytlačte, aby se odstranila přebytečná voda. Matraci očistěte.
Navlhčete další hadřík pod teplou tekoucí vodou. Přebytečnou vodu jemně vytlačte. Otřete mýdlový roztok z matrace. Nechte matraci pořádně vyschnout na vzduchu. Potah navlékněte až po úplném vyschnutí.
Také na čištění pružinové matrace využijete jedlou sodu. Zhruba jeden šálek jedlé sody přesejte přes sítko na matraci. Dbejte, aby byla na povrchu rovnoměrná vrstva. Malým kartáčem s jemnými štětinami sodu zapracujte do tkaniny a nechte působit asi 15 minut. Po uplynutí této doby sodu z matrace vysajte vysavačem s nástavcem na čalounění.
Při čištění pěnové matrace budete potřebovat vysavač, roztok, jedlou sůl a opět vysavač.
Z matrace nejdříve vysavačem vysajte veškeré velké nečistoty, mezi které patří drobky, vlasy nebo chuchvalce prachu. Díky tomu budete mít jistotu, že se tyto nečistoty během údržby nedostanou hlouběji do matrace.
Z půl šálku bílého octa a půl šálku vody vytvořte roztok, dobře jej promíchejte a nalijte do rozprašovače. Pomocí rozprašovače nanášejte na matraci. Pamatujte na to, že by matrace neměla být příliš mokrá, jelikož pak by se mohla tvořit plíseň.
Ještě na vlhkou matraci nasypte jedlou sodu, která působí jako pohlcovač pachu a nechte ji zhruba půl hodiny působit. V pokoji otevřete okna a na matraci nasměrujte ventilátor, urychlíte tak proces schnutí. Jakmile je matrace suchá, znovu ji vysajte vysavačem a zbavte zbytků jedlé sody.
Vlákna z přírodních materiálů jsou velmi náchylná na vlhko. Při mokrém čištění, kdy je voda ihned odsáta, problémy nenastanou. Horší je to v případě, kdy dojde k dlouhodobějšímu působení vody. Může se totiž stát, že vlákno začne bobtnat nebo praskne. Nejčastěji se pro údržbu používá speciální prášek, vlhké piliny nebo pěny, které se působením vzduchu v prášek promění.
Kokosové vlákno je přírodním materiálem, který vyžaduje odbornou péči v podobě chemického čištění vysavačem pro mokré vysávání v kombinaci se správnými čistícími prostředky.
Po mokrém čištění je potřeba nechat matraci uschnout. Nikdy ji však nenechávejte opřenou o radiátor nebo jiné topné těleso. Mnohem lepší je použít fén.
Pravidelnou údržbu dětské matrace byste měli provádět vždy, když budete dítěti měnit povlečení. Standardní čištění vyžaduje vysátí vysavačem. Matraci také můžete jednou za čas nechat vyvětrat na čerstvém vzduchu. Jestliže vaše děťátko trpí nočním pomočováním, je nejlepší sáhnout po nepromokavém chrániči matrace.
Potah byste měli čistit pravidelně minimálně jednou za půl roku. Pokud máte snímatelný potah, vyperte jej v pračce. Při praní se držte pokynů výrobce. Pokud výrobce nepíše jinak, můžete potah sušit v sušičce. Celý proces vám zabere zhruba hodinu. Při klasickém sušení na sušáku se doba sušení může pohybovat od 6 do 24 hodin. Záleží na typu potahu.
V případě, že je potah matrace nesnímatelný, ale jsou na něm skvrny, použijte pro jejich očištění vlhký hadřík namydlený neutrálním mýdlem. Na dočištění použijte čistou vodu. Dejte si pozor, aby vlhké čištění probíhalo pouze na povrchu textilie a nedošlo k jejímu promáčení.
Snímatelné i nesnímatelné potahy můžete každý týden vysát a provětrávat. Stačí jen matraci otočit a nechat na otočené straně provětrávat nejméně hodinu.
Nezoufejte, téměř v každém větším městě najdete profesionální službu, která za vás udělá hloubkové parní čištění matrace. Ať už si vyhledáte čištění matrace v Praze, čištění matrace v Brně nebo v kterémkoliv jiném městě, najdete v blízkosti několik úklidových služeb, které provedou antibakteriální hloubkové čištění matrací.