Přestože spíte potřebný počet hodin, kvůli častému buzení se ráno cítíte nevyspaní. Přerušovaný spánek vás může nemile potrápit. Sice po procitnutí usnete, spánek ale není tak kvalitní jako ten nepřerušovaný. Důvodem může být stres, nevhodné prostředí, ale také zdravotní problémy. Zjistěte, jak s přerušovaným spánkem zatočit a kdy je potřeba vyhledat lékaře.
Pokud se zajímáte o kvalitu spánku, jako první zřejmě zjistíte, že je důležité spát určitý počet hodin. To je rozhodně pravda, ale důležitá je také kontinuita spánku. Pokud spíte doporučovaných cca 7 až 8 hodin, ale několikrát se během nich probudíte, určitě ráno nebudete vstávat svěží a odpočinutí. Spíte totiž tzv. přerušovaným spánkem. Tento problém se spánkem může přispívat k jiným spánkovým nemocem a jejich projevům. Jde například o:
Spánek se dělí do několika spánkových cyklů, které trvají různě dlouhou dobu. Je zcela přirozené, že se na konci každého cyklu na chvilku probudíte. Během 8 hodin se na 1 minutu můžete probudit 3krát až 4krát. Třeba se otočíte na bok nebo si jen upravíte přikrývku. Pravděpodobně si toto krátké probuzení nebudete vůbec pamatovat.
Jestliže ale během 8hodinového spánku zůstanete vzhůru celkem 30 minut, pak se pravděpodobně jedná o přerušovaný spánek. Dalším ukazatelem je frekvence této poruchy spánku. Pokud máte kontinuitu spánku přerušovanou nejméně 3krát týdně a to v řádu týdnů až měsíců, trápí vás přerušovaný spánek.
Během spánku procházíte 2 základními fázemi. Zdravý spánek se vyznačuje tím, že obě fáze a jejich podfáze v klidu prospíte.
Během REM fáze máte zrychlený tep, zvýšený krevní tlak a zvýšenou aktivitu dechových svalů. Během této fáze se obnovuje vaše paměť a regenerují se tkáně a buňky. Jedná se o slabší spánkovou fázi, která zabírá zhruba 20 až 25 % celkové doby spánku. Několikrát se opakuje.
NREM fáze tvoří zbytek celkové doby spánku. Během ní dochází k tělesné regeneraci. Pohyby očí jsou klidné, aktivita neuronů je nízká a mozek má nízkou teplotu. NREM fáze se skládá ze 4 podfází:
Obrázek: Zdravý spánek znamená, že prospíte všechny spánkové cykly
Pomalé vlny se anglicky označují jako slow wave sleep. Objevují se zejména ve 3., ale i 4. fázi NREM spánku. Díky pomalým vlnám dochází:
Přerušovaný spánek i nespavost se řadí do spánkových nemocí. Co je pro ně charakteristické a čím se od sebe liší?
Při přerušovaném spánku se člověk několikrát za noc vzbudí. Obvykle opět usne. Přestože naspí potřebný počet hodin, necítí se ráno odpočinutý. Přerušovaný spánek může vést k nespavosti.
Co může být spouštěčem?
Nespavost neboli insomnie patří k častým problémům se spánkem. Na rozdíl od přerušovaného spánku má člověk problémy s usnutím nebo s brzkým ranním probuzením, kdy už se mu nedaří usnout. Projevem nespavosti může být i časté noční buzení. Při nespavosti člověk naspí jen pár hodin.
Nespavost může být problém sama o sobě (primární insomnie), ale také může být projevem jiné nemoci. V tomto případě se mluví o tzv. sekundární insomnii.
Příčiny nespavosti jsou zejména:
Fakta o přerušovaném spánku a nespavosti v kostce:
Přerušovaný spánek | Nespavost | |
Počet naspaných hodin | potřebných cca 7 až 8 hodin | méně než 7 hodin |
Schopnost usnutí po procitnutí | člověk obvykle usne | po probuzení člověk nemusí být schopný usnout |
Večerní usínání | bez problémů | trvá dlouho |
Spouštěče | nepravidelné vstávání a usínání, zdravotní problémy, stres, nevhodný životní styl atd. | téměř totožné s přerušovaným spánkem, může být projevem jiné nemoci |
Přerušovaný spánek a jeho vliv na zdraví
Nedostatečná kvalita spánku se výrazně podepisuje na vašem fyzickém i psychickém zdraví. Při dlouhotrvajících problémech, které neřešíte, může být přerušovaný spánek spouštěčem nepříjemných nemocí, mezi které patří například:
Kromě zdravotních problémů se problémy se spánkem projeví také na vnímání bolesti. Jestliže nemáte dostatek kvalitního spánku, jste citlivější na bolest, svalové napětí i fyzické nepohodlí. Zároveň nejste spokojení v životě, trápí vás špatná nálada a můžete se cítit frustrovaní. Ve škole nebo v práci se hůř soustředíte a nedosahujete potřebných výsledků. Projevem spánkového onemocnění mohou být i problémy s pamětí nebo impulzivní chování.
Obrázek: Při nespavosti nemůžete po probuzení opět usnout
S přerušovaným spánkem vám může mnohdy pomoci úprava prostředí a životního stylu. Co konkrétně můžete změnit?
Pokud se i přes zavedené úpravy v noci budíte déle než 3 měsíce, případně pokud se stav zhoršuje, vydejte se na konzultaci za specialistou. Nekvalitní spánek se může negativně podepsat na vašem celkovém zdraví. V mnoha případech vám mohou potřebná vyšetření pomoci ke zdraví prospěšnému spánku.