Říká se, že dnešní doba je uspěchaná. Spíme obvykle kratší dobu, než bychom chtěli, po zazvonění budíku začneme závod s časem, abychom byli včas v práci. Shon v práci střídáme za domácí povinnosti. Není divu, že jednoho dne tělo přestane dodávat energii, která mu dlouhodobě chybí. Jak s únavou bojovat a co vše se může za častou únavou skrývat?
Ačkoliv medicína v mnoha ohledech pokročila, únava je stále jedna velká neznámá. Každý člověk ji dokáže velmi dobře vnímat, ale lze ji jen těžko potvrdit a změřit. S jistotou lze pouze rozlišit únavu fyzickou a duševní, nicméně obě se také mohou prolínat.
Svalová únava se velmi často projevuje poklesem síly, ztrátou rychlosti a jemné koordinace pohybu. Pokud fyzická zátěž i přes tyto obtíže pokračuje, může dojít například k třesu rukou, očních víček, pocitům na omdlení a na zvracení, nebo k hučení v uších.
Nedostatečná fyzická kondice má za následek četné zdravotní komplikace. Nic však nepřehánějte, ať vás nedostihne svalová únava.
Projevem psychické únavy jsou pocit vyčerpání, ospalost, ztráta koncentrace nebo zhoršení paměti. Běžným příkladem je duševní únava řidičů při dlouhých cestách, která může zapříčinit vážnou nehodu.
Obvyklým spouštěčem kombinace obou typů únavy je monotónní fyzická aktivita, která trvá příliš dlouho a bez přestávek. Následkem pak může být celkové vysílení a riziko pracovního nebo sportovního úrazu při dané činnosti.
Ať už se vyčerpáte přes den jakýmkoliv způsobem, spoléháte na to, že s novým dnem přijde i nová dávka energie. Problém přichází, pokud spánek nepřináší správný odpočinek, a probouzíte se se stejnou únavou, s jakou jste ulehli.
Jestliže je pocit únavy po ránu ojedinělý, nemusíte mu přikládat velkou důležitost. Pravděpodobně jste spali příliš krátce, ve špatné poloze, možná vaše tělo bojuje s nachlazením. Pokud se však potýkáte s dlouhodobou únavou, je zapotřebí hledat příčinu. Častá únava a ospalost může být způsobena doslova triviálními chybami, kterých se nevědomky dopouštíte. Za chronickou únavou však také můžou stát vážné nemoci. Jak poznat rozdíl?
Nekvalitní spánek a odpočinek může pramenit nejen ze samotného průběhu večera a noci, ale také ze dne, který jste prožili. Příliš vyčerpaný organismus trpící chronickou únavou neosvěží ani dostatečně dlouhý spánek.
Obvyklou chybou je velmi nízký přísun tekutin. Pít byste měli nejlépe výhradně čistou neperlivou vodu. Mezi příznaky dehydratace patří kromě pocitů žízně, suchých rtů a bolestí hlavy také únava.
Pokud však sáhnete po kofeinových nápojích v odpoledních a večerních hodinách, nepomůžete si ani v řádné hydrataci, ani v boji proti ranní únavě. Energetické nápoje, káva, ale také černý čaj vám můžou narušovat spánek a snižovat jeho kvalitu.
Problémy s únavou a ospalostí můžou také pramenit z pozdního mlsání, z užívání elektroniky krátce před spaním nebo z aktuálního návalu stresu, který vám ztěžuje proces usínání.
Chronická únava a ospalost poukazuje také na různá onemocnění. Může jít o nedostatek hořčíku, problémy se štítnou žlázou, potravinovou intoleranci, nebo o infekční nemoci, jakými jsou například angína nebo chřipka.
Za dlouhodobou únavou mohou stát i další závažná onemocnění, jako jsou deprese, chudokrevnost, roztroušená skleróza nebo poruchy spánku. Únava je jedním z častých příznaků spánkové apnoe, při které nemocný přestává dýchat, obvykle také chrápe. Pokud máte podezření, že vaše problémy pramení ze spánku, navštivte jednu ze spánkových laboratoří.
Zjistili jste, že vaše únava pramení pravděpodobně ze špatných návyků, a kladete si otázku: Co tedy zabírá v boji proti únavě a ospalosti? Připravili jsme pro vás 6 tipů, které vám pomůžou znovuobjevit ztracenou energii.
Jak už jsme zmiňovali, dehydratace dokáže váš organismus pořádně vysílit. Za den byste měli vypít cca 20–40 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Dávky si rozložte do celého dne, tělu rozhodně neprospívá žíznit a následně vypít litr během 5 minut. Pokud máte dlouhodobě nízký přísun tekutin, zvyšujte celkový příjem postupně. Vaše ledviny dostanou pořádně zabrat, jestliže z jedné skleničky za den přejdete okamžitě na 3 litry.
Pokud vám čistá voda nechutná, přidejte si do ní například bylinky nebo ovoce.
Berete přísun kyslíku jako samozřejmost? Kvalitní ovzduší ve vnitřních prostorech ale není vůbec jistotou. Větrání řada lidí podceňuje, nejvíce v zimním období. Větrat byste měli aspoň třikrát denně, hlavně ráno a před spaním. Na přísun čerstvého vzduchu byste neměli zapomínat také při vaření, sušení prádla nebo po koupání.
Pohyb je lidská přirozenost, nezapomínejte na něj. Nemusíte nutně chodit několikrát týdně do fitcentra. Postačí, když se například pravidelně protáhnete při vstávání z postele, nebo si uděláte alespoň krátkou procházku kolem domu.
Máte rádi bylinné čaje? Odbourat dlouhodobou únavu vám pomůžou například truskavec nebo ostropestřec. Velmi účinné jsou také přípravky s ženšenem a kotvičníkem, které povzbuzují organismus.
Chodíte spát nepravidelně? Rádi usínáte u televize? Všechny tyto zlozvyky mohou snižovat kvalitu vašeho spánku, což způsobuje, že se probouzíte unavení. Pro zdravý spánek byste měli vytvořit vhodné podmínky, například 3–4 hodiny před spaním se vyvarovat náročným fyzickým aktivitám, ulehávat přibližně ve stejnou dobu nebo nenutit se ke spánku, pokud nemůžete usnout.
Jak se říká – pod svícnem je největší tma. Za vaší vleklou únavou a ospalostí může být jednoduše postel, do které uleháváte. Problémem může být proležená matrace nebo nevhodný či poškozený rošt.
Snižovat kvalitu spánku může i taková banalita, jako jsou nevhodný polštář nebo partner, který vám krade společnou přikrývku. Zbavení se všech těchto negativních vlivů, pořízení nových a kvalitních matrací, roštu, polštářů, případně další přikrývky vám může pomoci najít ztracenou energii.
Nepohodlná postel či matrace vám může znemožnit, abyste únavu jednou provždy porazili.