Na kvalitní matraci se nevyplatí šetřit. To je více než zřejmé. Údržba a péče o matraci bývá často opomíjena. O svou investici byste se měli pravidelně starat, aby matrace sloužila co možná nejdéle. Životnost matrace totiž velmi závisí na tom, zda o ni dostatečně pečujete. Víte, jak na správnou ochranu matrace?
Matrace není doživotní záležitostí. Bohužel pro vaši peněženku, bohudík pro vaše zdraví. Odborníci se shodují, že byste měli o její výměně z hygienických důvodů uvažovat každých 7 let. Pokud se však o matraci staráte špatně nebo málo, může se tato doba ještě výrazně zkrátit. Přečtěte si, jakou péči matraci věnovat, aby vám sloužila po maximální možnou dobu.
Mobilní telefony ukládáte do ochranných krytů, nábytek ošetřujete nejrůznějšími čistícími a ochrannými přípravky, kabáty po zimě dáváte do čistírny. Je to přirozené, chráníte svůj majetek, protože vás stojí finance a mnohdy nemálo úspor.
Přestože je matrace také vysokou investicí, bývá zvykem pouze obměňovat povlečení a prostěradlo. Ti pečlivější matraci občasně vysají. Naopak činnosti, kterými matraci její uživatelé ničí, se často berou jako nevinná součást každodenního života. Vždyť snídaně do postele jsou tak příjemné a matrace vypadá, že čistit ani nepotřebuje. Nebo snad ne?
Přečtěte si, čemu byste se měli u své matrace rozhodně vyvarovat.
Jedním z nejčastějších zlozvyků je nošení jídla do postele – od snídaní přes drobné svačinky až po večeře.
Takové stravování může přinést značné žaludeční potíže. Kromě nemoci riskujete pokaždé mastné, lepivé skvrny, které z matrace půjdou velmi špatně odstranit, často vůbec ne. Druhou možností je, že v zápalu vyděšení ošetříte matraci takovou chemickou náloží, až ji zničíte úplně.
Svým způsobem je to tedy stejné, jako byste posvačili na svém notebooku. Ruku na srdce – opravdu byste to udělali?
Obrázek: Svačinky raději přesuňte ke stolu – prospěje to i vašim zádům!
Dalším pochybením je nerovnoměrné zatěžování matrace, což způsobuje, že je matrace různě deformovaná a proležená. Přitom existuje zcela jednoduchý trik jak tomuto předejít – matraci otáčejte.
Výrobci matrací obecně doporučují matraci otočit alespoň dvakrát za rok, nicméně vycházejte vždy ze své váhy a četnosti používání, přičemž platí, že čím vyšší hmotnost, tím častější otáčení.
Co si budeme vykládat, s předsevzetím, že domácí mazlíček nebude smět do postele, přichází domů každý nový majitel. Realita je taková, že těm prosícím očím málokdo odolá. Domácí mazlíčci však dokáží do postele zanést různé bakterie a nečistoty, které se velmi snadno dostanou i do matrace.
Poradit vám, ať držíte mazlíčka zkrátka, by bylo příliš naivní. I ta nejsilnější vůle občas selže. Pořiďte si proto raději nepropustný chránič matrace, se kterým si nemusíte dělat starosti, že se občas poruší pravidla domu.
Obrázek: Chápeme, že odolat pohledu vašeho mazlíčka je často těžké.
Přestože to na první pohled nemusí být zřejmé, na matraci se usazuje prach stejně jako na nábytku, textiliích a ostatních podložkách doma. Chtěli byste vědět více o tom, co všechno žije ve vaší matraci? Právě proto si matrace zaslouží i stejnou péči. Matraci pravidelně vysávejte a proklepávejte. U této činnosti si však dávejte mimořádný pozor na čistotu vysavače. Při vysávání matrací zaprášeným vysavačem můžete do podložky zanést ještě více nečistot.
Pocení ve spánku je velmi častým jevem, který může poukazovat na zdravotní problémy, ale také může být přirozenou součástí života. Uvádí se, že za noc člověk vyloučí až litr potu. Ten stéká samozřejmě přímo do matrace, čímž se snižuje její životnost.
Problémem tedy není pocení jako takové, ale nedostatečná ochrana matrace před potem, který se bere na lehkou váhu. Zpocené oblečení však bez rozmyšlení vkládáte do koše na špinavé prádlo, proč tedy stejnou péči nevložit do vaší drahé kvalitní matrace? Přitom vše snadno vyřešíte nepropustnou podložkou na matraci a jejím pravidelným praním.
Co nedělat již víte, proto se přesuneme k tomu, co byste naopak měli zařadit do svých pravidelných činností. Pokud je přidáte na svůj „to-do list“, můžete si být jistí, že vám matrace vydrží mnohem déle.
Matraci denně ničí mnoho faktorů – pot, prach, roztoči aj. Proto by její čištění a údržba měla být stejně samozřejmá jako utírání prachu z nábytku.
Obecně platí, že matracím prospívá spíše suchý způsob čištění, vždy se však striktně řiďte pokyny na štítku vašeho produktu. Rozhodně neexperimentujte s chemickými čističi! Každá matrace je jiná a mohli byste si spíše uspíšit její výměnu.
Povlečení a prostěradlo měňte co 2 týdny. Pokud trpíte nadměrným pocením ve spánku, interval zkraťte. Perte nejméně na 60 °C. Totéž platí pro potah na matraci či potah na postel, pokud chcete, aby byly dostatečně funkční.
Ochranný potah na matraci je jednoznačně doplněk, který se vám skutečně vyplatí. Jak jsme již několikrát zmínili, matracové chrániče jsou skvělou ochranou před znečištěním. Fungují jako podložka na matraci, proto je snadno z ní sejmete a vyperete.
Náhradní potah na matraci také oceníte u malých dětí či starších osob, u kterých hrozí noční pomočení.
Nezapomínejte matraci pravidelně otáčet, a to zvláště během prvních 6 měsíců. Díky jejímu pravidelnému otáčení předejdete tomu, že bude nepříjemně proležená, což může velmi snížit kvalitu spánku.
Matraci můžete také čas od času postavit, čímž dojde ke stabilizaci její náplně. Rozhodně však hlídejte, aby se vám nijak nelámala. Mohli byste si tak přivodit více škody než užitku.
Pokuste se omezit všechny zlozvyky, které na matraci provádíte. Omezte jezení v posteli, pokuste se odolat žadonícím očím domácích mazlíčků.
Stejně tak byste měli promluvit do duše ostatním členům rodiny včetně těch nejmenších. Používat matraci jako trampolínu se sice může zdát dětem zábavné, je to však velmi rychlá cesta k jejímu zničení.
Nebudeme vám lhát, i přes tu nejdokonalejší péči budete muset matraci z hygienických důvodů jednou vyměnit. Pokud však budete o matraci správně pečovat, vydrží vám nejméně již zmiňovaných 7 let. Přečtěte si, kdy je ten správný čas koupit novou matraci.