Aby si vaše tělo dobře odpočinulo a zregenerovalo se, potřebuje 6 až 8 hodin spánku. Někdy se může stát, že i přes dodržování tohoto doporučení se ráno budíte nedostatečně odpočatí, unavení nebo s bolestí hlavy. Jednou z možných příčin může být nedostatek čerstvého vzduchu v ložnici. Poradíme, jak optimálního klimatu dosáhnout i za špatné smogové situace.
Obrázek: Čerstvý vzduch napomáhá kvalitnímu spánku.
Kvalitu spánku ovlivňuje hned několik proměnných. Důležitým faktorem je samotná matrace, která by měla vyhovovat vaší spánkové poloze a hmotnosti. S optimálním rozložením tlaku vyvíjeného na matraci pomůže vhodný rošt ideálně z pružných lamel.
Kromě toho by v pokoji nemělo být přetopeno. Doporučuje se spát při teplotách v rozmezí 16-18 °C. V ložnici, kde spí malé děti nebo senioři, může být teplota o něco málo vyšší. Na kvalitním spánku se podepisuje i vzduch. V nevyvětrané ložnici se špatně spí kvůli přebytku oxidu uhličitého, který za 8 hodin spánku stihnete do místnosti nadýchat. Kvůli jeho vysoké koncentraci jej vdechujete zpět, což může mít za následek bolesti hlavy nebo únavu.
Zapomínat nesmíme ani na ticho, protože i to se podepisuje na kvalitě spánku. Pokud máte hlučné sousedy, můžete stěny odhlučnit akustickými sádrokartonovými deskami nebo hutnými závěsy, které dokážou výrazně zredukovat zvuky.
Intenzitu větrání přizpůsobte okolnostem, ale myslete na následující:
S přívodem čerstvého vzduchu není problém tam, kde máte okna do zahrady nebo do jiných klidných míst. Předtím, než ulehnete do postele, můžete bez problémů nechat 15 minut otevřené okno a v létě spát i při otevřené ventilaci či mikroventilaci. Koncentraci oxidu uhličitého tak v místnosti udržíte pod doporučenou hranicí 1 200 ppm (ppm je jednotka pro vyjádření nízkých koncentrací. Vyjadřuje počet částic látky na 1 milion ostatních částic). Jak se ale poprat se situací, kdy máte okna do rušné a prašné ulice nebo je v ložnici vůbec nemáte?
Meteorologové často varují před větráním při špatné smogové situaci, ale dodávají, že se přívodu čerstvého vzduchu vzdávat nemusíte. Při mírné smogové situaci doporučují větrat před odchodem nebo v dobu, kdy víte, že se v místnosti nebudete několik hodin nacházet. Škodlivé částice tak budou mít dostatek času se usadit, takže nebudou dráždit vaše dýchací cesty.
Obrázek: Větrání ložnice u rušné silnice není snadné, ale ani nemožné.
Nejoptimálnější je větrání při brzkých odpoledních hodinách, například kolem 13 hodiny, kdy bývá smogová situace nejméně intenzivní. Za dobu se zvýšeným smogem se považují ranní hodiny, kdy lidé jezdí do práce, a večerní hodiny, kdy se z práce vracejí. V těchto hodinách se navíc začíná v domech topit.
Čistička ze vzduchu odstraňuje prach, chemické látky, bakterie, viry i nepříjemné pachy. Při jejím výběru se řiďte mj. průtokem vzduchu (m³/hod), který udává, jaký objem vzduchu dokáže čistička za hodinu vyčistit. Výkon vybrané čističky by měl minimálně jedenapůlkrát převyšovat objem vzduchu ve vaší ložnici nebo místnosti, ve které chcete přístroj používat.
Pokud chcete čističku používat i při spaní, neměla by být příliš hlučná. Nejvhodnější je zvuková hladina, která nepřesáhne hranici maximálně 40 dB. Za nejtišší se považují výrobky s elektrostatickým filtrem.
Čističky vzduchu jsou stále oblíbenější v domácnostech, protože pomáhají odstraňovat nežádoucí prach, pachy, bakterie, viry a další škodliviny z ovzduší. Při výběru čističky vzduchu byste se měli řídit několika kritérii, která jsou klíčová pro úspěšné používání tohoto zařízení.
Pokud se chcete dozvědět více o čističkách vzduchu, podívejte se na e-shop ventilatory.cz, kde najdete detailní popisy a srovnání různých modelů. Na této stránce se můžete dozvědět více o různých funkcích, technologiích a dalších důležitých faktorech.
Centrální rekuperace je praktickým řešením výměny a ohřevu vzduchu v celých objektech. Při rekonstrukci či stavbě ji zahrňte do plánu výstavby.
Tzv. lokální nebo pokojovou rekuperaci můžete instalovat v momentě, když již bydlíte. Rekuperační jednotky do jedné místnosti nevyžadují rozsáhlé stavební úpravy, ale pouze instalaci skrze zeď. Vystačíte si tak s otvorem ve zdi a zásuvkou. Pokud má ložnice střešní okno, prověřte, jestli budete mít vůbec prostor pro umístění jednotky, do střechy není možné zařízení instalovat.
Rekuperační jednotka do jedné místnosti je ideálním řešením větrání v menších vytížených místnostech, do kterých se mimo jiné řadí i ložnice. Při minimálních ztrátách vyměňuje vzduch v místnosti.
Větráte, ale přitom nepřicházíte o teplo. Modely se od sebe odlišují průtokem vzduchu, délkou teleskopického potrubí, díky které je instalace možná do různě silných stěn, zakončujícím prvkem, instalací a ovládáním.
Záleží vždy na velikosti místnosti. Do větší místnosti jedna rekuperační jednotka stačit nebude.
Je řešením větrání pro ložnice bez okna. Realizuje se tak, že se do místnosti pod strop instaluje ventilátor, který bude odsávat vydýchaný vzduch a přisávat čerstvý vzduch z jiné místnosti, ve které může být okno otevřené.
Připomínají sítě proti hmyzu, ale odlišují se velikostí ok. Klasická síť disponuje oky o velikosti 500−600 mikrometrů, ale síť antismogová jen velikostí 1 mikrometr. Můžeme tedy v podstatě hovořit o nanovláknu, které zachytí ultrajemné částice prachu nebo výfukových zplodin, ale přitom propouští čerstvý vzduch. Antismogové sítě sice nevyřeší hluk, ale pomohou s větráním všude tam, kde je v blízkosti frekventovaná komunikace. Drobnou nevýhodou je eliminace průchodu světla, která však není nijak dramatická.