Při koupi matrace často zapomínáme, že matrace a rošt jsou jako spojené nádoby. Tyto dvě části postele se k sobě musí hodit, jinak nemohou zabezpečit optimální pohodlí při spánku a přispívat k trvalosti a životnosti jednotlivých prvků. Co se stane, když si k nové matraci pořídíme nevhodný rošt?
Hlavní problém, který vznikne nevhodným výběrem roštu k matraci, je ztráta očekávaného pohodlí. Stává se, že matrace, kterou jsme si v obchodě vyzkoušeli a otestovali, se pak doma zdá o hodně tvrdší, méně pružná a nepřizpůsobí se vůbec našemu tělu. Proč? Protože jsme ji položili na rošt, který vůbec neodpovídá typu matrace. V důsledku toho se pak nemalá finanční částka, kterou jsme na nákup použili, zdá vyhozená z okna.
Dalším z řady problémů je zkrácení životnosti matrace. Nevhodný rošt pod matrací může vést ke vzniku nerovností na povrchu matrace (záhyby a proleženiny) a k deformaci pružin (v případě příliš širokého rozmístění elastických lamel). matracom môže viesť k vzniku nerovností na povrchu matraca (záhyby a preliačiny), k deformácii pružín (napr. v prípade príliš širokého rozmiestnenia elastických lamiel). Největším omylem je pak umístit pěnovou matraci na pevný rošt.
Umístit vysoce kvalitní (drahou) matraci na nevhodný rošt znamená přijít o její vynikající vlastnosti. V takovém případě nám ani nejmodernější matrace neposkytne při spánku takové pohodlí, jaké by mohla, kdybychom použili vhodný a pro matraci přizpůsobený rošt.Je to častý omyl, kterého se dopouští ti, kteří si sice pořídí novou matraci, ale přitom si ponechají starý rošt a rám, protože si chtějí koupi drahé matrace vykompenzovat zakoupením levného roštu nebo ponecháním toho starého.
Moderní rošty nezabezpečují jen přiměřené rozložení váhy těla, ale i přístup vzduchu k matraci. Vhodnou ventilací totiž předcházíme rozvoji plísní, hub a bakterií. Nezapomínejme, že si při spánku potíme, vyzařujeme teplo a naše částečky naší kůže se zachytávají v matraci. Pokud je matrace umístěná na lamelách, které jsou příliš těsně u sebe, případně na jedné desce nebo přímo na podlaze, chybí jí ventilace a v důsledku toho může začít plesnivět. O škodlivém vlivu plísní na zdraví člověka už pak nemusíme nikoho dlouho přesvědčovat.
Standardní záruční doba na matraici (podobně jako na jiné výrobky) je 2 roky od data zakoupení. Výrobci matrací ale většinou nabízí delší záruční lhůtu. Materasso poskytuje na některé modely záruku až 10 let. Kromě toho ale každý výrovce uvádí záruční podmínky, takže záruka ztratí platnost, pokud se matrace nepoužívá v souladu s těmito podmínkami. Příkladem situace, kdy dochází ke ztrátě platnosti záruky, je špatný výběr roštu. Například pokud k pěnové matraci použijete pevný rošt nebo když se taštičková matrace umístí na polohovatelný rošt, kde jsou lamely rozmístěné v širokých (více než 4-centimetrových) odstupech.