V našich zeměpisných šířkách se střídají čtyři roční období a někteří lidé jsou přirozeně naladěni na tento roční cyklus s jeho změnami a umí se mu přizpůsobit. Většinu ale vždycky překvapí jiná energie a jiné pocity a nálady v létě a v zimě. Nejvíc to asi cítíme na zvýšené potřebě spánku v zimním období. Souvisí to s nedostatkem světla. Ráno je tma, když vstáváme, brzy odpoledne už je taky šero a my máme pocit, že je večer a brzy bude hluboká noc. Už se nám nechce nic dělat, jsme unavení a ospalí, i když je teprve pět odpoledne. Jak bojovat proti zimní únavě?
V přírodě je tma, chlad a ticho a uvnitř naopak umělé teplo, světlo, v normálních časech někdy i docela hlučná zábava. Důležité je poslouchat své tělo a snažit se udržet balanc v tom, co děláme. Měli bychom víc odpočívat, za světla aktivně v přírodě. Běžky, lyže, procházky lákají, když je venku sníh a svítí sluníčko, ale i mlhavé a deštivé počasí má něco do sebe. I když se vám do zimy moc nechce, zkuste se přemluvit k procházce nebo malému výletu. O to víc se můžete těšit na hrnek teplého čaje a něco dobrého k tomu, protože si to zasloužíte. Za tmy se pak doma zachumlejte do deky a věnujte se přemýšlení, vyprávění příběhů, čtení, studiu a plánování nových věcí pro nadcházející rok.
V zimě lidé trpí nedostatkem světla.
Taky byste nejradši byli medvědem, zimu prospali a probudili se až do jara? Cítíte se pořád unavení a ospalí, ale v noci nemůžete usnout a ráno se budíte rozlámaní? Zkuste změnit své rituály a zvyky. Spánku věnujte klidně o hodinu víc než v létě, ale snažte se dodržovat pravidelný režim, to znamená chodit do postele a vstávat zhruba ve stejnou dobu, a to i o víkendu. Vyhněte se celodennímu polehávání v posteli, když k tomu není důvod – nemoc nebo únava.
Hlavně v zimě je třeba ale myslet na to, že při nedostatku spánku se zhoršuje pozornost, myšlení a dostaví se pocit únavy. Dlouhodobý nedostatek spánku taky podlamuje vaši imunitu, takže tělo nemá v případě nákazy dost síly se proti ní bránit. Spánek proti infekci bojuje tak, že zmobilizuje imunitní systém, který tělu dodává dostatečnou ochranu.
Je tedy důležité pozorovat signály svého těla a svůj denní režim, abyste mohli správně vyhodnotit, z čeho vaše únava a ospalost pramení (lenost, nebo nemoc) a jak ji léčit (pohybem na vzduchu, nebo odpočinkem v posteli).
Snažte se vstávat každý den stejně. Pokud nemusíte dřív, tak nejpozději se svítáním. Nechte si nějaký čas po probuzení jenom sami pro sebe a věnujte se protažení, cvičení jógy, krátké meditaci, psaní deníku, péči o sebe, pomalé snídani, poslechu oblíbené hudby, prostě tomu, co máte rádi a co vám udělá hezký začátek dne. Stejně tak si vyhraďte večer před spaním čas jenom pro sebe a to, co máte rádi, zapište si, za co jste ten den vděčni, přečtěte si pár stránek pěkné knihy, která vás baví…
Abyste se doma pořádně vyspali, nesmíte zapomenout na dobrou postel, pohodlnou matraci, polštář a lůžkoviny. Dnes je velká nabídka, každý si může vybrat to svoje, co mu bude nejlíp vyhovovat: kvalitní matraci podle věku, podle tvrdosti, které dáváte přednost, podle materiálu atd. Místo, abyste ložnici zbytečně přetápěli, pořiďte si zimní přikrývku, pod kterou se zavrtáte a bude se vám příjemně spát.
Čaj vás v zimě zahřeje, uklidní a připraví na kvalitní spánek.
Spousta lidí je zvyklá bojovat proti únavě pitím kávy. V zimě se spotřeba tohoto nápoje u některých lidí ještě zvyšuje. Pokud si ale dáte šálek kávy pozdě odpoledne, abyste vydrželi do večera, než půjdete spát, pak budete mít možná problém usnout, až si lehnete do postele. Kofein totiž vydrží v organismu dlouhé hodiny a může způsobit problémy s usínáním. Lepší než káva je pro dobrý spánek hrnek bylinkového čaje, meduňka, heřmánek nebo levandule.
Pro dobrý spánek musí být v ložnici tma. Znamená to, že před světly z ulice, která vám svítí do pokoje, zatáhněte závěsy nebo rolety. Pokud vás nic takového zvenku neruší, tak nezatahujte, bude se vám se svítáním lépe vstávat. Ze stejného důvodu se vyhněte elektrickým přístrojům v místnosti, kde spíte. Nenechávejte si mobil na nočním stolku, notebook odneste do jiné místnosti, ani svítící budík není to nejideálnější zařízení ložnice. V ložnici by vás měla zajímat hlavně postel, pohodlná matrace, oblíbený polštář a vhodná přikrývka — ty nejlepší podmínky pro váš nerušený spánek.